fundacja hereditas Spotkania z Zabytkami Spotkania z Zabytkami
ZarzÄ…d | Sprawozdania | Statut 
fundacja hereditas
Dziedzictwo kulturowe Pragi-Południe

Dziedzictwo kulturowe Pragi-Południe
Chronimy, dokumentujemy, pamiętamy!


Cele projektu

Celem głównym projektu jest upowszechnianie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na terenie dzielnicy Praga-PoÅ‚udnie poprzez realizacjÄ™ terenowych warsztatów badaÅ„, inwentaryzacji i dokumentacji zabytków, w tym głównie detalu architektonicznego obiektów historycznych z lat ok. 1890-1939 z Kamionka i Grochowa.

Dlaczego Praga-Południe?

W 1916 r. generalny gubernator warszawski Hans von Beseler zadecydowaÅ‚ o przyłączeniu przedmieść do Warszawy. W wyniku realizacji tego postanowienia w granicach administracyjnych miasta znalazÅ‚y siÄ™ m.in. Grochów, Saska KÄ™pa i GocÅ‚aw. RozpoczÄ…Å‚ siÄ™ proces zmian do tej pory zaniedbanych przedmieść w nowoczesne dzielnice, którego apogeum nastÄ…piÅ‚o po 1918 r., czyli odzyskaniu przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci. Na terenie Grochowa wzniesiono wówczas szereg nowych domów i caÅ‚ych osiedli mieszkaniowych - np. za placem Szembeka, wokół placu 1831 r., osiedle Praussa, kamienic wzdÅ‚uż Grochowskiej, Waszyngtona i bocznych do nich ulic. SÄ… wÅ›ród nich znakomite przykÅ‚ady tzw. stylu dworkowego, jak wille na wspomnianym osiedlu Praussa, czy przykÅ‚ady modernizmu - jak kamienice wzdÅ‚uż ulicy Waszyngtona i Grochowskiej. PodrÄ™cznikowe przykÅ‚ady modernizmu to oczywiÅ›cie także Saska KÄ™pa - rejon dobrze rozpoznany przez historyków sztuki i architektów. Z kolei Kamionek wyznaczony zostaÅ‚ jako podobszar zaplanowany do rewitalizacji w w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r. Na jego terenie zachowanych jest niemaÅ‚o interesujÄ…cych przykÅ‚adów architektury poprzemysÅ‚owej oraz kamienic. 
 

 Osiedle Praussa
 

Rewitalizacja a detal architektoniczny

W ramach dziaÅ‚aÅ„ rewitalizacyjnych prowadzonych na Pradze zrealizowano do tej pory szereg projektów, kolejne czekajÄ… na wdrożenie. Wiele obiektów zabytkowych adaptuje siÄ™ do nowych funkcji, niezwykle istotne jest zatem udokumentowanie istniejÄ…cego stanu obiektów, w tym ich detali architektonicznych - jako dziaÅ‚anie prewencyjne w kierunku ochrony tych obiektów podczas dziaÅ‚aÅ„ remontowych w trakcie rewitalizacji.

Działania projektowe

W ramach niniejszego projektu odbiorcy dokumentować bÄ™dÄ… detale architektoniczne historycznych obiektów z Kamionka i Grochowa. Zebrany materiaÅ‚ trafi do utworzonej w 2017 r. bazy detali achitektonicznych Fundacji Hereditas zabytek.co/detal, wykonanej i prowadzonej przy udziale Å›rodków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programów Wolontariat dla Dziedzictwa oraz Wspólnie dla Dziedzictwa. W bazie do tej pory znajdowaÅ‚y siÄ™ obiekty z terenu Pragi-Północ i ÅšródmieÅ›cia, a teraz baza zostanie poszerzona o zakÅ‚adkÄ™ dedykowanÄ… zabytkom z terenu Pragi-PoÅ‚udnie. Znajdzie siÄ™ w niej ok. 100 detali zabytków przede wszystkim z Kamionka i Grochowa. Ta część projektu finansowana jest ze Å›rodków Miasta StoÅ‚ecznego Warszawy Dzielnicy Praga-PoÅ‚udnie.

Warsztaty dokumetacji detalu poprowadzÄ…: Piotr Grzegorz MÄ…drach (konserwator zabytków) i JarosÅ‚aw ZieliÅ„ski (varsavianista).

 

Projekt „Dziedzictwo kulturowe Pragi-PoÅ‚udnie. Chronimy, dokumentujemy, pamiÄ™tamy!" jest współfinansowany przez Miasto StoÅ‚eczne Warszawa DzielnicÄ™ Praga-PoÅ‚udnie.

Baza detalu zabytek.co/detal powstaÅ‚a w ramach projektu Akademia Opiekunów Dziedzictwa (I i II edycja) dofinansowanego w ramach programów Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wolontariat dla Dziedzictwa oraz Wspólnie dla Dziedzictwa.
   

Patronat medialny: